به روز رسانی دقیق ساعت ها با جی پی اس

به روز رسانی دقیق ساعت ها با جی پی اس

هماهنگ سازی ساعت های اتمی با جی پی اس (GPS)

ساعت های الکترونیکی عملکرد حیاتی در بسیاری از برنامه ها و سخت افزار های کاربردی دارند. با این وجود این ساعت ها اغلب با هزینه کمی طراحی و ساخته شده اند و برای نگهداری زمان بندی بسیار دقیق ساخته نشده اند.

حتی سیستم های کامپیوتری نیز به علت نقص های تولید ، تداخل الکتریکی و یا حتی بارگذاری سیستم ممکن است ساعت هایی متفاوت داشته باشند ، علاوه بر این موضوع حتی کوچکترین اشتباه نیز ممکن است در طول مدت زمان ساعت را با اختلاف مواجه کند.

دو ساعت که در ابتدای سال با هم هماهنگ می شوند را تصور کنید. همین دو ساعت را اگر لحظاتی دیگر با هم مقایسه کنید 0.04 میلی ثانیه با هم تفاوت دارند! تا پایان سال این دو ساعت با هم بیشتر از 20 دقیقه تفاوت خواهند داشت!

ساعت هایی که تحت استاندارد ساعت های اتمی کار می کنند دارای زمانبندی بسیار دقیق و پایدار هستند. روبیدیوم ، سیزیم و هیدروژن مستر ساعت هایی بسیار دقیق هستند. ساعت های روبیدیوم اغلب بهترین نوع ساعت از نظر هزینه ، اندازه و عملکرد هستند. با این حال این ساعت ها هماهنگ سازی را تضمین نمی کنند. اینجاست که جی پی اس وارد می شود.

ماهواره های جی پی اس (GPS) (و در حال حاضر دیگر سیستم های ناوبری جهانی که معمولاً به عنوان GNSS اشاره می شوند) شامل سه یا چهار ساعت اتمی هستند که تحت نظارت و کنترل دائمی هستند تا بسیار هماهنگ و دقیق باشند برای استاندارد های ملی و بین المللی (که از آنها به عنوان UTC یاد می شود).

برای هماهنگ سازی زمان سیگنال GPS دریافت می شود و توسط یک ساعت محلی ارشد پردازش می شود و به دستگاه ها و سیستم های کاربری دیگر ارسال می شود تا ساعت محلی آنها هماهنگ با UTC شود. زمان ساعت دقیق از 1 میکرو ثانیه تا چند میلی ثانیه بسته سرعت سرور های محلی متغیر است. این روند همگام سازی با GPS است که می تواند دقت یک ساعت اتمی را بدون نیاز به یک ساعت محلی تعیین کند.

با این حال ساعت های اتمی محلی به دنبال یه راه حلی برای پشتیبان گیری هستند برای مواقعی که ممکن است GPS در دسترس نباشد یا قطعی برق ، تداخل آب و هوا و غیره.

در تمام موارد همگام سازی ساعت ها به وسیله جی پی اس (GPS) نیاز ما از از تنظیم کردن ساعت به صورت دستی از بین میبرد و ساعت تمامی کلاینت هایی که به این شبکه متصل باشند با دقیقترین حالت ممکن خود بروزرسانی و تایید می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *