تاریخچه جی پی اس (GPS) در سیستم ناوبری خودرو ها

تاریخچه جی پی اس در سیستم ناوبری خودرو ها

تاریخچه جی پی اس

یکی از بهترین ابزار هایی که تا به حال در تکنولوژی به وجود آمده است بی شک جی پی اس (GPS) است. این تکنولوژی امروزه به صورت یک وسیله استاندارد در اکثر گوشی های هوشمند ، خودرو ها ، سیستم های ناوبری و غیره قرار دارد.

در اولین روزهای به وجود آمدن خودرو انداره گیری نقطه X تا نقطه Y کمی دشوار بود. جاده ها و اتوبان ها در مراحل اولیه خود بودند و آنچنان نوشته و تابلو مشخصی نداشتند. خیلی از جاده ها هنوز خاکی بود و کسانی که با محیطی نا آشنا بودند به راحتی گم می شدند.

برای سازندگان خودرو خیلی طول نکشید تا متوجه شدند که نیاز به نقشه و مسیر یابی در خودرو امری ضروریست و خیلی از شرکت ها شروع به نقشه کشی و ایجاد نقشه از مسیر ها کردند. خیلی زود صنعت نقشه برداری به صنعتی چند میلیارد دلاری تبدیل شد.

شروع تمام داستان با Iter Avto بود.

1930 Iter Avto

Iter Avto در دهه 1930 طراحی و ساخته شد و بیشتر به یک راهنمای هدایتی نقشه شباهت داشت چرا که صدا و مسیر پیشنهادی نداشت و البته از ماهواره هم استفاده نمی کرد.

اولین سیستم ناوبری Iter Avto

Iter Avto اولین سیستم ناوبری

اولین دستگاه ناوبری با مجموعه ای از نقشه های کاغذی عرضه شد. یک رول کاغذ حاوی نقشه در پشت نمایشگر قرار داشت و یک کابل متصل به سرعت سنج میزان سرعت را کنترل می کرد. چون سرعت نمایشگر همیشه با سرعت خودرو یکسان بود رول نقشه همیشه نقطه صحیح را نشان می داد. مشکل بزرگ این بود که زمانی که یک رول نقشه به اتمام میرسید باید با نقشه جدید جایگزین میشد و مکان صحیح را پیدا می کردید.

 

هوندا سال 1981 با دستگاه ناوبری Electro Gyro-Cator

اولین سیستم ناوبری واقعی تقریباً چهل سال پیش توسط کمپانی هوندا  ، آلپاین و استنلی الکتریک ساخته شد و Electro Gyro-Cator نام داشت.

اولین سیستم ناوبری

اولین سیستم ناوبری واقعی

این سیستم ناوبری در سال 1981 در ژاپن طراحی و ساخته شد. این سیستم از یک ژیروسکوپ گاز هلیوم کوچک استفاده کرد و بیشتر شبیه سیستم هایی بود که توسط خلبانان جنگنده در جنگ سرد استفاده می شد. این سیستم ناوبری بر یک اصل ساده بود: اگر شما میدانید که کجا شروع به حرکت کرده اید ، میدانید که تا چه اندازه مسیر پیموده اید. اگر می دانید که در کدام مسیر در حال حرکت هستید ، پس خیلی سخت نیست که متوجه شوید الان شما کجا هستید. این مفهوم را اگر به صورت مداوم اعمال کنید ، می توانید از یک سیستم ناوبری اولیه برخوردار شوید.

برای کارکرد این سیستم می بایست نقشه های شفاف روی صفحه نمایش 6 اینچی تک رنگ که برای روشن کردن اهداف مشخص شده استفاده می شد را حرکت داد. هزینه این دستگاه  چیزی حدود 2.750 دلار بود. نزدیک به 25 درصد هزینه یک خودرو!

 

سیستم ناوبری Etak

اولین سیستم ناوبری دیجیتال که در یک دستگاه قابل حمل دیجیتالی عرضه شد در سال 1985 به نام Etak بود. این دستگاه اطلاعات نقشه ها را از روی کاست می خواند.  هر قطعه از این کاست ها قسمتی از شهر را در خود ذخیره داشتند. برای مثال حرکت در اطراف لس آنجلس نیاز به چهار کاست داشت. اگر شما در یک روز گرم تابستانی نوار کاست نفشه را بر روی دستگاه زیر نور خورشید می گذاشتید احتمالاً به مقصد نمی رسیدید. همچنین Etak برای مسیر یابی به جای جی پی اس از یک اکانت استفاده می کرد. این دستگاه شامل یک صفحه نمایش تک رنگ بود که به همراه خودرو به حرکت در می آمد.

اولین سیستم ناوبری دیجیتالی

اولین سیستم ناوبری دیجیتالی

در آن زمان چنین سیستمی بسیار پیشرفته بود و مسلماً گران ، هر آنچه توانست چندین هزار واحد از این مدل دستگاه را بفروش برساند.

 

1987 تویوتا سیستم ناوبری CD-ROM

در سال 1987 ژاپن به دنیار خودرو دو پیشرفت کمتر شناخته شده اضافه کرد که در نوع خودش بی نظیر بود. تویوتا Crown Royal Saloon G اولین خودرویی بود که روی داشبورد سیستم ناوبری CD-Rom داشت. این ودیل اولین مدل سیستم ناوبری رنگی بود. این سیستم به صورت آفلاین در حالی که اطلاعات خود را از سی دی رام می خواند کار می کرد.

اولین سیستم ناوبری رنگی CD-Rom

اولین سیستم ناوبری رنگی

 

1990  سیستم ناوبری مزدا Eunos Cosmo

مزدا اولین سیستم ناوبری (GPS) خود را در سال 1990 ارائه کرد. این سیستم فقط در خودرو های مدل بالا تر از Eunos Cosmos موجود بود و فقط در ژاپن در دسترس و دوست داشتنی بود. برای اولین بار موقیت شما از ماهواره خوانده می شد و شما می توانستید موقعیت خودرو را روی سیستم ببینید. سیستم های جی پی اس واقعی در این دوره پا به عرصه صنعت خودرو سازی گذاشت.

اولین سیستم ناوبری با جی پی اس

اولین سیستم ناوبری با جی پی اس

 

راهنمای مسیر جنرال موتورز GM

در این میان جنرال موتورز یک سیستم ناوبری ساخت که در سال 1992 در خودرو های اجاره ای شرکت Avis در فلوریدا به کار می رفت. این سیستم ناوبری در سال 1995 به طور رسمی در کارخانه بر روی خودرو ها نصب می شد.

اولین سیستم ناوبری جنرال موتورز

اولین سیستم ناوبری جنرال موتورز

جنرال موتورز برای فروش این دستگاه در بازار نام آن را به GuideStar تغییر دادند. در ابتدا این دستگاه فقط دارای نقشه های کالیفرنیا و لاس وگاس بود اما بعد ها نقشه های جدید تری نیز به آن اضافه شد.

 

Alpine CVA-1005

شرکت ژاپنی Alpine در سال 1997 سیستم ناوبری خود را که از ماهواره استفاده می کرد و نقشه ها خود را از سی دی رام می خواند عرضه کرد. هر دیسک شامل تعدادی نواحی تحت پوشش بود که به کاربر اجازه بروز رسانی مسیر ها را با تعویض دیسک ها می داد.

اولین جی پی اس ماهواره ای شرکت Alpine

اولین جی پی اس ماهواره ای شرکت Alpine

 

Early Garmin StreetPilot

تا سال 1998 گارمین اولین سیستم جی پی اس قابل حمل خود را برای استفاده خودرو معرفی کرد که شامل یک صفحه سیاه و سفید بود و برای نمایش نقشه از کارتریج اسفاده می کرد. این دستگاه می توانست منطقه کوچکی مانند آتلانتا را پوشش دهد. این یک تغییر و پیشرفت عظیم بود ، چرا که اکنون همه می توانستند این دستگاه را خریداری کنند. در ابتدا قیمت این دستگاه 550 دلار بود و مردم می توانستند دستگاه را به راحتی جابه جا کرده و روی خودرو دیگری استفاده کنند.

از آنجایی که دولت ایالات متحده به طور عمدی قابلیت های ناوبری و جی پی اس را محدود کرده است از سال 2000 به بعد دستگاه هایی با قابلیت های کامل فقط بر روی سری خودرو های لوکس مانند BMW 7 Serirs نصب شده است.

سیستم ناوبری

سیستم ناوبری

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *