جی پی اس چگونه کار می کند؟

جی پی اس چگونه کار می کند؟

 

سیستم موقعیت یاب جهانی (جی پی اس) شبگه ای مجتمل بر حدود 30 ماهواره است که آنها در ارتفاع بیست هزار کیلومتری از سطح زمین است.

این سیستم در ابتدا توسط دولت ایالات متحده برای ناوگان نظامی ساخته شد ، اما حالا هر کسی می تواند با داشتن یک دستگاه  جی پی اس (سیستم ناوبری) تلفن همراه یا خود دستگاه جی پی اس می تواند سیگنال های مخابره شده را ارسال و دریافت کند.

برای استفاده از این سیستم موقیت یاب جهانی (جی پی اس) در هر کجای سیاره که باشید نیاز به مشاهده حداقل چهار ماهواره هستید که معمولاً قابل مشاهده هستند.

هر یک از این ماهواره ها اطلاعات مربوط به موقعیت خود و زمان فعلی خود را به طور مرتب ارسال می کنند. دستگاه های ردیاب این سیگنال ها را که با سرعت نور مخابره می شوند را دریافت می کنند و بر اساس آن موقیت مکانی و سرعت را محاسبه کرده و به کاربر اعلام می کنند.

اگر در زمان دریافت اطلاعات شما فقط به سه ماهواره متصل شوید (حداقل تعداد مورد نیاز اتصال برای دریافت اطلاعات)دستگاه جی پی اس شما با استفاده از یک فراید به نام trilateration  صرفاً فقط موقیت مکانی شما را مشخص می کند ولی برای داشتن موقیت طول و عرض جغرافیایی ، سرعت و ارتفاع نیاز به حداقل چهار ماهواره هست.

ماهواره ها برای نگهداری و محاسبه زمان دقیق از ساعت های اتمی استفاده می کنند. به همین دلیل در بعضی مواقع به علت دقت بالای ساعت های ماهواره و داشتن اختلاف با ساعت های دستگاه های گیرنده ممکن است موقیت یابی آنها با اختلاف بسیار جزئی همراه باشد.

بعضاً کارشناسان و دانشمندان می گویند به نظر می رسد به دلیل قانون نسبیت عام ساعت های موجود روی ماهواره به دلیل حرکت با شدت گرانشی قوی سریع تر از یک ساعت روی زمین عمل می کنند. البته این تغییر اگر موجود باشد فقط در حد چند دهم ثانیه است. نکته دیگری که هست علاوه بر این نسبیت خاص دقیقاً عکس این مورد را می گوید ، یعنی ماهواره ها به دلیل اینکه سرعت بالاتری در حرکت نسبت به ساعت ها روی سطح کره زمین دارند گذر آرام تری دارند.

در هر صورت این سیستم (GPS) ثابت کرده در طول سالیان بسیار کار آمده بوده و امروزه جزئی از زندگی روزمره ما انسان ها شده است.

تصور کنید اگر روزی سیستم موقیت یاب جهانی خاموش شود! تمامی سیستم های ناوبری نظامی و مسافربری و باربری دچار مشکل می شوند. دیگر کسی نمی تواند به راحتی مسیر خود و زمان رسیدن به مقصد خود را محاسبه کند!

(Global Positioning System (GPS – جی پی اس – سیستم موقیت یاب جهانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *