خودرو شما یک کامپیوتر غول پیکر است و قابل هک شدن!

هک کردن خودرو

خودرو شما قابل هک شدن است

خودرو شما یک کامپیوتر غول پیکر است و قابل هک شدن!

“این مقاله بیشتر در مورد خودرو های امروزی و الکترونیکی هوشمند است”
هک شدن خودرو

تصور کنید که در اتوبانی با سرعت 120 کیلومتر در ساعت در حال حرکت هستید و یکی از چرخ های جلوی خودرو شما سفت می شود و می چرخد و شما دچار حادثه می شوید این می تواند به احتمال زیاد به این علت باشد که خودرو شما هک شده است!!

هک شدن خودرو واقعه تخیلی نیست و در آینده بسیار نزدیک ، خطر بزرگیست از طرف هکر ها.

اکثر مردم نمیدانند که اتوموبیل هایشان در حال حاضر دارای رایانه هایی با تکنولوژی بالاست که خیلی راحت به اینترنت متصل می شوند. این موضوع خودروی شما را به یک گوشی موبایل هوشمند تبدیل می کند که روی چهار چرخ حرکت می کند و می تواند خودروی شما را برای هکر ها یک هدف قرار دهد.

رایانه هایی که بر روی خودرو شما هستند فرمان ، شتاب ، ترمز ، سیستم ناوبری ، سیستم سوخت رسانی و بسیاری دیگر از المان های خودرو را کنترل می کنند و زمانی که یک دستگاه خارجی قصد متصل شدن به سیستم کامپیوتر را دارد ، کامپیوتر آن را به ندرت احراز هویت می کند که آیا این دسترسی از طرف شما می آید یا از شخص دیگری که در اینگونه موارد است که شخصی بیگانه می تواند به راحتی دستوراتی مخرب به سیستم خودرو شما ارسال کند.

در خودروهایی کمی قدیمی تر که کد قدیمی تری دارند به راحتی دستکاری می شوند.

هر بخش الکترونیکی از خودرو شما همانند سیستم عصبی مرکزی بدن است. هر بخش خودرو در داخل ماشین به یک ستون مرکزی وصل شده است ، به یک قسمت ضربه و حمله ای صورت بگیرد به احتمال زیاد بخش های دیگر را هم مورد خسارت قرار می دهد.

سطح پیچیدگی خودرو های مدرن را اینگونه تصور کنید: فضانورد آپولو11 دارای 145000 خط کد کامپیوتری بود ، سیستم عامل اندروید دارای 12 میلیون خط کد است ، یک خودرو مدرن؟ به راحتی دارای 100میلیون خط کد کامپیوتری هست.

هکر ها می توانند با دسترسی به سیتم مولتی مدیا خودرو و شکستن کد آن کنترل ترمز یا گاز خودرو را در اختیار بگیرند ، این اتفاق را هکر ها قبلاً اثبات کرده اند مهدسان امنیت چارلی میلر و کریس والاسک طی آزمایشی با اتصال یک لپ تاپ به سیستم مولتی مدیا توانستند عملکرد صحیح خودرو را خنثی کنند ، فرمان و ترمز را دستکاری و روند کارکرد خودرو را با اشکال مواجه کنند.

با پیشرفت تکنولوژی و رقابت در هوشمند سازی خودروها و  ایجاد امکانات در آن ها اعم از گذاشتن تبلت بر روی داشبورد ، امکان نصب اپلیکیشن ، امکان اتصال بی سیم اکثر دستگاه ها به خودرو ، راه های زیادی را برای هکر ها فراهم کرده است که در سیستم خودرو ایجاد اخلال کنند.

شرکت های Hyundai ، Mercedes-Benzes ، BMW با استفاده از فرکانس های مخصوص ابداعی خود سیستم مولتی مدیای خودرو را از شبکه کلی خودرو جدا کرده اند و به صورت نرم افزاری یک لایه امنیتی برای سیستم خودرو قرار داده اند که این موضوع مشکل جدی برای هکر ها به حساب می آید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *