ردیاب خودرو و دزدگیر ماهواره ای مدل JM01

ردیاب خودرو ضد آب و گرد و غبار
ردیاب-خودرو-هوشمند-ضد-آب-و-گرد-و-غبار

ردیاب خودور و دزدگیر ماهاوره ای هوشمند ، ضد آب ، ضد گرد و غبار

مدل: ( HGM-01 ( JM01

ردیاب خودرو (جی پی اس) HGM-01 یک دستگاه دقیق و بسیار مستحکم می باشد که برای ردیابی موتورسیکلت ، ردیابی ماشین ، ردیابی انواع خودرو ، ردیابی مینی بوس ، ردیابی اتوبوس ، ردیابی کامیون ، ردیابی تریلی و حتی ردیابی دوچرخه و ردیابی دیگر وسایل نقلیه رایج طراحی شده است.

ولتاژ کاری ردیاب خودرو  9 تا 90  VDC و 7.5 میلی آمپر می باشد که برای ردیابی تمامی وسایل نقلیه قابل استفاده است.

با استفاده از تکنولوژی های GSM | GPRS | GPS، ردیاب خودرو می تواند مسیر یابی را با دقت و سرعت بالا انجام دهد. ردیاب خودرو مدل HGM-01 در برابر آب و گرد و غبار مقاوم می باشد.

در صورت به سرقت رفتن وسیله نقله با استفاده از اپلیکیشن موبایل ، وب سایت www.igpsco.ir و همچنین ارسال پیامک به سیمکارت داخل دستگاه شما می توانید محل دقیق دستگاه ردیاب را بر روی نقشه پیدا کنید.

حتی اگر وسیله نقلیه در حال حرکت باشد شما می توانید از طریق ردیاب خودرو  قدم به قدم مسیر حرکت وسیله را تعقیب نمایید. همچنین اگر وسیله نقلیه در حال حرکت باشد دستگاه از طریق ارسال پیامک و برقراری تماس با شماره تماس های اضطراری تنظیم شده روی آن به شما هشدار می دهد.

ردیاب خودرو قابلیت تعریف محدوده های جغرافیایی بر روی نقشه را دارا می باشد. به محض ورود و یا خروج وسیله نقلیه از محدوده مشخص شده ، دستگاه به شما هشدار می دهد.

ردیاب خودرو مدل HGM-01 دارای باطری داخلی می باشد که در صورت قطع شدن برق دستگاه از باطری وسیله نقلیه همچنان امکان ارسال مشخصات جغرافیایی وسیله نقلیه به مدت 55 ساعت در حالت standby و 7 ساعت در حالت حرکت امکان پذیر می باشد.

 تمام قابلیت های ذکر شده قابل تنظیم و در دسترس صاحب ردیاب خودرو  می باشند.

مشخصات دستگاه

 • شبکه = GSM
 • فرکانس = GSM,850/900/1800/1900MHZ
 •  GPRS , Class 12, = TCP/IP
 • اینترنت = GPRS
 • چیپ ردیاب = MTK high sensitivity chip
 • کانال ردیاب = 66
 • حساسیت ردیابی = 165dBm
 • حساسیت گیرندگی = 148dBm
 • زمان برقراری ارتباط اولیه = Hot-start:≤2 sec)open sky | (Cold-start:≤35 sec)open sky)
 • مشخصات باطری دستگاه = 450mAh/3.7V industrial-grade – lithium-polymer battery
 • ولتاژ کارکرد = 7.5-90VDC / 20mA
 • زمان کاری = 160hr – 12hr working
 • ابعاد دستگاه = 87.0L X 74.0W X 18.7Hmm
 • وزن = 93 گرم
 • حافظه داخلی = 64 مگابایت
 • چراغ های دستگاه = (GPS (blue) , GSM (green) , Power (red
 • دمای کارکرد = -20℃ , +70℃

توضیحات مربوط به دستگاه ردیاب خودرو مدل JM01

ردیاب خودرو مناسب برای کلیه وسایل نقلیه
ردیاب خودرو و وسایل نقلیه مدل JM01

چراغ ال ای دی قرمز و عملکرد آن

نحوه کارکرد چراغ قرمز در ردیاب وسیله نقلیه مدل JM01
ردیاب خودرو و انواع وسیله نقلیه کارکرد چراغ قرمز
 • چشمک زدن سریع = باطری ضعیف است
 • چشمک زدن آهسته (هر 2ثانیه یکبار) = باطری بصورت کامل شارژ شده است
 • به طور مداوم روشن بودن = باطری دستگاه در حال شرژ است
 • روشن بودن = باطری در حال شارژ است
 • خاموش کامل = باطری فعال نیست

ال ای دی آبی رنگ ( نشانگر وضعیت دریافت سیگنال ماهواره – GPS)

نحوه کارکرد چراغ آبی رنگ دستگاه ردیاب
ردیاب خودرو و انواع وسیله نقلیه کارکرد چراغ ابی جی پی اس
 • چشمک زدن سریع = در حال جستجوی سیگنال ماهواه ها (GPS)
 • چشمک زدن آهسته  = سیگنال ماهواره شناسایی شده است
 • خاموش کامل = شناسایی سیگنال ماهواره توسط ردیاب متوقف شده است

نشانگر سبز (نشاگر وضعیت دریافت سیگىال تلفن همراه GSM جهت ارتباط سیمکارت ردیاب)

نحوه عملکرد چراغ سبز رنگ روی دستگاه ردیاب خودرو
ردیاب خودرو و انواع وسیله نقلیه کارکرد چراغ سبز
 • چشمک زدن سریع = در حال شناسایی سیگنال GSM
 • چشمک زدن آهسته  = سیم کارت داخل ردیاب فعال است
 • خاموش کامل = سیگنال GSM شناسایی نشده و یا سیم کارت داخل ردیاب شناسایی نشده

معرفی دستگاه و ملزومات داخل جعبه

 • دستگاه ردیاب خودرو
 • رله قطع کن و پایه رله
 • کابل اتصالات
 • دکمه ارسال پیام اضطراری

وضعیت آماده به کار دستگاه ردیاب خودرو:

زمانی که هر سه نشانگر قرمز ، سبز ، آبی همزمان با هم در یک دوره مشخص در حال چشمک زدن سریع باشند دستگاه ردیاب کامل فعال شده است.

راه اندازی دستگاه

وضعیت اتصال سیم های دستگاه ردیاب خودرو

سیم قرمز رنگ = +V = قطب مثبت باطری خودرو

سیم سیاه رنگ = -V = قطب منفی باطری خودرو

سیم نارنجی رنگ = ACC = سیم سوئیچ (نشانگر وضعیت روشن بودن سوئیچ خودرو)

سیم زرد رنگ = Relay = سیم کنترل کننده رله دستگاه جهت قطع و وصل کردن برق

سیم سبز رنگ = TX = جهت ارسال اطلاعات

سیم آبی رنگ = RX = دریافت اطلاعات

سیم بنفش رنگ = GND = سیم اتصال به بدنه دستگاه

وضعیت و عملکرد سیم های ردیاب خودرو مدل JM01
وضعیت سیم های دستگاه ردیاب خودرو مدل JM01

اتصال سیم ها

نقشه سیم کشی دستگاه ردیاب خودرو مدل JM01

1-قرمز    2-مشکی   3-نارنجی    4-زرد   5-سبز    6-آبی    7-بنفش

نقشه نحوه سیم کشی دستگاه ردیاب وسیله نقلیه مدل JM01
نقشه سیم کشی دستگاه ردیاب خودرو مدل JM01

توضیحات و آموزش نصب ردیاب خودرو مدل JM01

با استفاده از ولت متر قطب مثبت و منفی باطری را پیدا کنید (روی باطری قطب مثبت با علامت + و قطب منفی با علامت – مشخص شده است.

با استفاده از ولت متر سیم ACC را پیدا کنید ( منظور از ACC سیمی است که پس از روشن شدن سوئیچ خودرو برق موتور خودرو را تامین می کند و در لفظ عامیانه سیمی است که برق پشت آمپر را تامین می کند ، سیم ACC پس از باز کردن سوئیچ دارای ولتاژ خواهد بود).برای این کار قلم سیاه متر ولت متر را به قطب منفی باطری متصل کرده (برای این کار از سیم دارای دو سر کلیپس سوسماری می توان کمک گرفت) و با قلم قرمز ولت متر سیم ACC را پیدا کنید. زمانی که سوئیچ در وضعیت روشن قرار گیرد سیم ACC دارای ولتاژ می شود و پس از بستن سوئیچ ولتاژ قطع ( صفر) می شود. پس از شناسایی سیم ACC ، سیم نارنجی دستگاه ردیاب خودرو را به آن متصل کنید.

سیم قرمز رنگ دستگاه ردیاب خودرو باید بصورت مستقیم به قطب مثبت باطری متصل شود. لازم به ذکر است در انواع وسایل نقلیه سیم اتصال به قطب مثبت باطری جهت استفاده در سوئیچ نیز تعبیه شده است و میتوان با کمک ولت متر آن را پیدا کرد. معمولاً سیم اتصال به قطب مثبت که جهت تغذیه سوئیچ (ورودی ولتاژ برای سوئیچ) استفاده شده است یک سیم نسبتاً ضخیمتر از سایر سیم ها می باشد. برای این کار باید قلم سیاه رنگ ولت متر به قطب منفی باطری متصل شود و در وضعیتی که سوئیچ و تمام وسایل برقی وسیله نقلیه خاموش می باشند با کمک قلم قرمز رنگ ولت متر سیم دارای ولتاژ را در پشت سوئیچ پیدا کنید.

با پیروی از تصویر بالا اتصالات سیم ها را برقرار کنید.

زمانی که اتصالات سیم ها به طور کامل برقرار شد سیم کارت را داخل دستگاه قرار دهید در این حالت چراغ نشانگر قرمز رنگ روی دستگاه باید روشن شود. زمانی که سوئیچ ماشین بسته باشد (سیم ACC ولتاژ نداشته باشد) چراغ نشانگر قرمز رنگ باید خیلی آهسته چشمک بزند.

سیم زرد رنگ سیم کنترل رله می باشد که میتوان از طریق آن برق پمپ بنزین خودرو را قطع و وصل کرد. این سیم از طریق کنترل های نرم افزاری ، پیامکی  و اینترنتی فرمان قطع و وصل دریافت می کند. با توجه به مشکلاتی که قطع پمپ بنزین خودرو ممکن است ایجاد کند مانند خاموش شدن خودرو در حال حرکت که منجر به از کار افتادن هیدرولیک فرمان خودرو و از کار افتادن ترمز خودرو خواهد شد و بسیار خطرساز می باشد ، توصیه می شود از سیم کنترل رله استفاده نشود.

لازم به ذکر است که به طور معمول بدنه خودرو ها دارای اتصال منفی به باطری می باشد.

محل نصب دستگاه ردیاب خودرو

دستگاه برای نصب بر روی وسیله نقلیه باید زیر یک پوشش محافظ قرار بگیرد ، این بدین معناست که دستگاه را نباید در جاهای مانند داخل کاپوت ، روی سقف وسیله نقلیه ، در اطراف چرخ ها و یا در زیر وسیله نصب نمود. دستگاه باید در جایی محافظت شده و بدون دسترسی آسان نصب شود.

روشن شدن ردیاب خودرو

ردیاب خودرو پس از اتصال کانکتور ورودی سیم های برق از خودرو به دستگاه ردیاب خودرو که توضیحات آن در بالا گفته شد اماده کار می شود. با قرار دادن سیم کارت تلفن همراه در داخل ردیاب خودرو دستگاه ردیاب خودرو به طور خودکار روشن می شود.

جستجو برای سیگنال GSM  و GPS

بعد از روشن شدن ردیاب خودرو جستجوی سیگنال GPS و سیگنال GSM به صورت خودکار آغاز خواهد شد چراغ نشانگر سبز رنگ (نشانگر سیگنال GSM ) چشمک خواهد زد در حالی که چراغ نشانگر آبی رنگ بصورت سریع چشمک خواهد زد. زمانی که چراغ نشانگر آبی رنگ به صورت آهسته چشمک بزند بدین معنی می باشد که سیگنال GPS توسط ردیاب خودرو شناسایی شده است. ردیاب خودرو با شناسایی سیگنال GPS مکان یابی را آغاز می کند.

باطری ردیاب خودرو

دستگاه ردیاب خودرو دارای یک باطری داخلی می باشد که از طریق سیم های دستگاه به سیستم برق خودرو متصل می شود و از این طریق شارژ خواهد شد.

خاموش کردن ردیاب خودرو

برای خاموش کردن دستگاه ردیاب خودرو فقط کافیست سیم کارت را از داخل ردیاب خودرو خارج کنید ، ردیاب خاموش خواهد شد.

مقدمات راه اندازی دستگاه
 1. خرید  سیم کارت(به دلیل آنتن دهی بهتر از اپراتور مربوطه استفاده شود)
 2. فعال سازی سیم کارت (قرار دادن داخل یک گوشی موبایل و برقراری ارتباط )
 3.  چک کردن میزان شارژ سیمکارت
 4.  قرار دادن سیم کارت مورد نظر درداخل دستگاه
 5. باطری داخلی دستگاه  جهت راه اندازی شارژ اولیه دارد. به محض قراردادن سیم کارت در داخل ردیاب خودرو، دستگاه روشن می شود.
 6. قرار دادن دستگاه در محیط باز و مکانی که آنتن دهی مناسبی جهت برقراری ارتباط با دکل های مخابراتی LBS  و نیز  ماهواره های GPS (جهت تعیین موقعیت مکانی اولیه دستگاه ) داشته باشد. GPS  دستگاه فقط در محیط های باز قابل استفاده می باشد.

توجه! لازم به ذکر است که در صورت قطعی شبکه های تلفن همراه موقعیت مکانی با خطای بیشتری نشان داده می شود  یا اصلا نمایش داده نمی شود ، ولی موقیعت دقیق دستگاه به پروتال ارسال شده است و  می توان آن را پس از برطرف شدن مشکل بر روی پروتال ردیابی نمود.

 • تنظیمات دستگاه:

دستورات تنظیمات دستگاه HGM01را از طریق SMS از یک گوشی همراه به دستگاه  ارسال می کنیم که دستورات به طور کامل در زیر آمده است. قابل ذکر است جهت تنظیمات اولیهو  راه اندازی ردیاب خودرو می  بایست با شرکت هماهنگ گردد.

تنظیمات دستگاه :

دستورات تنظیمات دستگاه ردیاب آهنربایی را از طریق SMS از یک گوشی همراه که توسط شرکت پشتیبان برای دستگاه تعریف شده به دستگاه ردیاب ارسال می کنیم ( می بایست جهت تنظیمات دستگاه با شرکت هماهنگ شود) دستورات به طور کامل در زیر آمده است.

تنظیمات دستگاه از طریق ارسال SMS

تنظیم کردن APN

APN name در واقع اسم شبکه مخابراتی مورد نظر می باشد که به عنوان مثال برای دسترسی به اینترنت سیم کارت ایرانسل در قسمت تنظیمات شبکه تلفن همراه قسمت نام نقاط قابل دسترسی APN: mtnirancell تعریف می شود یعنی با استفاده از این نقطه قابل دسترسی می توان به شبکه اینترنت مخابراتی ایرانسل متصل شد. حال با این توضیح می توان برای دستگاه GPSنقطه قابل دسترسی به شبکه مخابراتی ایرانسل یا همراه اول یا رایتل و.. را تعریف کرد

نکته مهم: اگر تسلط کامل به این بخش دارید این قسمت را دستی انجام دهید در غیر اینصورت با گذاشتن سیم کارت در داخل دستگاه به طور اتوماتیک APN تنظیم خواهد شد.

اگر بخواهیم تنظیمات APN را به شکل دستی انجام دهیم (با توجه به نکته بالا) یک SMS از یک گوشی تلفن همراه (سیم کارت دیگر) با دستور #APN,APN name به شماره سیم کارتی که داخل دستگاه قرار داده شده است ارسال می کنیم

(APN name همان نام شبکه مخابراتی می باشد که دستگاه می بایست به آن متصل گردد)

به عنوان مثال :

APN, internet#

نکته: در بعضی از کشورها برای متصل شدن به شبکه مخابراتی می بایست user و pass را داشته باشیم در اینصورت دستور به صورت زیر تغییر خواهد کرد.

APN,APN name, user name,password#

در تمامی مراحل می بایست پاسخ ok در جواب sms های ارسالی دریافت شود.

تنظیم کردن شماره های SOS

ما برای دستگاه GPS مورد نظر می توانیم 3 شماره برای اطلاع رسانی و ردیابی دستگاه و کنترل و همچنین دادن دستور به آن استفاده کنیم .

جهت تعریف و اضافه کردن شماره تلفن های مورد از دستور زیر استفاده می شود.

SOS,A,number1,number2,number3#

می توان شماره ها را یکی یکی تعریف کرد

SOS,A,number1#

SOS,A, ,number2#

SOS,A, , ,number3#

جهت delete کردن شماره های تعریف شده SOS از دستور زیر استفاده می شود.

SOS,D,1,2,3#

به عنوان مثال برای پاک کردن شماره سوم دستور زیر را اجرا می کنیم

SOS,D,3#

اگر با این دستور شماره مورد نظر delete نشد از دستور # SOS,D,number استفاده می شود یعنی شماره مورد نظر را در قسمت number وارد می کنیم.

با ارسال دستور# SOS به دستگاه ، تمامی SOS های تعریف شده برای دستگاه نمایش داده می شود.

بعد از فعال شدن دستگاه می توان یکی از شماره های SOS را در اولویت قرار دهید.

نکته :در تمامی مراحل می بایست پاسخ ok در جواب sms های ارسالی، دریافت شود.

تنظیم کردن DNS :

! اکیداً توصیه می شود در صورت عدم آگاهی نسبت به DNS از هر گونه تغییر در این آیتم خودداری شود !

DNS در اصل Domain Name Server می باشد. این آیتم برای تنظیم مشخصات سیستم سروری میباشد که

برای تنظیم DNS یک فرمان توسط پیامک برای سیم کارت تعبیه شده داخل ردیاب خودرو ارسال شود. در صورت صحت فرمان ، پاسخ “OK” به صورت خودکار از طرف ردیاب خودرو ، توسط شماره ارسال کننده پیامک دریافت می شود که به معنای تنظیم DNS بر روی مقدار جدید می باشد.

DNS را با دستور زیر  به شکل دستی به سیمکارت دستگاه معرفی می کنیم.

SERVER,1,DNS,port,0#

تنظیم کردن Center number

از یک شماره تلفنی که در قسمت SOS تعریف شده یک SMS جهت تعریف  شماره مرکزی   Center number  طبق دستور زیر به  دستگاه ارسال کرد.

CENTER,A,number#

جهت delete کردن شماره از دستور زیر استفاده می شود:

CENTER,D,number#

تذکر: center Number فقط توسط SOS Number تعریف می شود.

نکته مهم:

 Platform  یا پروتال همان پنل کنترل دستگاه می باشد که به آدرس اینترنتی www.igpsco.ir   میباشد و استفاده کنندگان از دستگاه می بایست جهت ردیابی دستگاه ردیاب خودرو و کنترل و تنظیمات دستگاه ردیاب خودرو  وارد این پنل شده User , Pass مربوطه به دستگاه ردیاب خودروکه توسط شرکت در اختیار مشتریان قرار می گیرد را وارد کنند.

فعال سازی و غیر فعال سازی دستگاه

3 روش جهت قرار دادن دستگاه در وضعیت آماده به کار و خروج از آن می باشد.

1- با کمک کلید POWER :

2 مرتبه کلید پاور را فشار دهید در این هنگام LED های دستگاه یکی پس از دیگری به صورت آهسته شروع به چشمک زدن می کنند و بعد از 3 دقیقه LED  ها با سرعت چشمک می زند و  دستگاه در وضعیت فعال قرار گرفته و LED ها خاموش می شوند. در این حالت disarm = on  می شود.

در این حالت اگر دوباره کلید Power را 2 مرتبه فشار دهید دستگاه غیر فعال می شود.

2- با برقراری تماس

با هر یک از شماره های تعریف شده (SOS number)  ، می توان ردیاب را شماره گیری کرد و بعد از برقراری تماس اگر قبل از 10 ثانیه  ارتباط قطع شود دستگاه در وضعیت آماده به کار قرار میگیرد و به شماره SOS  یک پیام) Remote Sitting up defense Successful  ) و یا پیام   Remote Fortification successاز دستگاه به شماره  SOS ، ارسال خواهد شد و اگر مدت زمان تماس بیش از 10 ثانیه باشد دستگاه فعال نمی شود ولی ارتباط مانیتورینگ (شنود صدا) برقرار می گردد .

حال برای غیر فعال کردن دستگاه یک تماس از شماره SOS به دستگاه برقرار کنید ، اگر در کمتر از 10 ثانیه ارتباط قطع شود دستگاه غیر فعال می شود و به شماره SOS پیام Remote disarm success  ارسال می شود و اگر بیشتر از 10 ثانیه تماس گرفته شود دستگاه به حالت مانیتورینگ (شنود صدا) می رود و غیر فعال نمی شود.

3- ارسال SMS

از یکی از شماره های SOS Number پیامک 111  را به دستگاه  ارسال می کنیم تا دستگاه فعال شود  و جهت غیر فعال نمودن نیز  پیامک 000  را به دستگاه ارسال میکنیم.

اعلام ضد سرقت

آلارم ویبره ( به صورت SMS ) از دستگاه به چند علت می تواند به SOS Number ها ارسال شود:

1- زمانیکه هنوز موقعیت جغرافیایی عملیاتی برای دستگاه مشخص نشده است. (fence)

2- ارتباط دستگاه با پورتال و سرور قطع شده است

3- موقعیت مکانی دستگاه توسط GPS مشخص نشده است.

تعریف محدوده جغرافیایی عملیاتی

زمانیکه در نرم افزار پورتال عملکرد محدوده جغرافیایی فعال باشد هر دستگاهی یا شخصی از محدوده تعریف شده وارد یا خارج شود یک پیامک آلارم به شماره های SOS ارسال می شود .

1- زمانیکه فانکشن محدوده جغرافیایی فعال باشد

در حالت پیش فرض فانکشن Geo – fence غیر فعال می باشد که می بایست توسط ارسال SMS از یک شماره SOS number به دستگاه آن را فعال نمود. دو نوع Geo – fence ، دایره ای و مربع مستطیل وجود دارد.

الف) محدوده دایره ای

تنظیم کردن بر اساس مرکز محدوده مشخص شده و تنظیم بر اساس مسافت شعاعی.

• دستور ورود و خروج از محدوده جغرافیایی که از یک شماره SOS به دستگاه ارسال می شود.

FENCE,ON,0,latitude,longitude,radius#

EXP (مثال): FENCE ,ON,0,N22.57139,E113.87710,5#

معنی دستور بالا این است که شعاع دایره 500 متر است (radius 1=100M/radius 2=200M ,…)

اگر دستور ارسالی به دستگاه اعمال شود پیغام OK به شماره SOS ارسال خواهد شد.

زمانیکه دستگاه به محدوده تعریف شده وارد شود و یا از محدوده خارج شود SMS آلارم به شماره SOS ارسال می شود.

زمانیکه موقیعت مکانی دستگاه مشخص است می توان از دستور زیر استفاده کرد.

FENCE,ON,0,0,0,radius#

• دستور ورود به محدوده جغرافیایی

تنظیم کردن دستگاه بر اساس مرکز محدوده مشخص شده و تنظیم بر اساس مسافت شعاعی.

FENCE,ON,0,latitude,longitude,radius,IN#

EXP (مثال): FENCE,ON,0,N22.57139,E113.87710,5,IN#

زمانیکه دستگاه به محدوده تعریف شده وارد شود یک SMS آلارم به شماره SOS ارسال می شود.

• دستور خروج از محدوده جغرافیایی

تنظیم کردن دستگاه بر اساس مرکز محدوده مشخص شده و تنظیم بر اساس مسافت شعاعی.

FENCE,ON,0,latitude,longitude,radius,out#

EXP (مثال): FENCE,ON,0,N22.57139,E113.87710,5,out#

زمانیکه دستگاه از محدوده جغرافیایی تعریف شده خارج شود یک SMS آلارم به شماره SOS ارسال می شود.

ب) محدوده مربع

• دستور ورود و خروج از محدوده جغرافیایی

می بایست با توجه به طول و عرض جغرافیایی راست و طول و عرض جغرافیایی چپ که قطر یک مربع می باشد ، یک مربع جهت تعیین موقعیت جغرافیایی تعریف کرد که اگر دستگاه به محدوده تعیین شده وارد شود یا از آنجا خارج شود پیغام آلارم به شماره SOS ها ارسال می شود.

از هر شماره ای می توان دستور

FENCE,ON,1,the latitude of upper left corner, the longitude of upper left corner,the latitude of lower right corner,the longitude of lower right corner#

را به دستگاه ارسال کرد. به طور مثال در زیر یکی از محدوده جغرافیایی تعریف شده است

EXP (مثال): FENCE ,ON,1,N22.541183,E113.916,N22.557743,E113.892334#

اگر پاسخ ok دریافت شود به این معنی می باشد که در این حالت تنظیم موقعیت جغرافیایی به طور موفقیت آمیز انجام شده است.

ورود به محدوده جغرافیایی
می بایست با توجه به طول و عرض جغرافیایی راست و طول و عرض جغرافیایی چپ که قطر یک مربع می باشد می توان یک مربع جهت تعیین موقعیت جغرافیایی تعریف کرد که از دستورات زیر استفاده می شود. که اگر دستگاه به محدوده تعیین شده وارد شود پیغام آلارم به شماره SOS ها ارسال می شود.

از هر شماره ای می تواند دستور

FENCE,ON,1,the latitude of upper left corner, the longitude of upper left corner,the latitude of lower right corner,the longitude of lower right corner,IN#

به دستگاه ارسال شود. به طور مثال در زیر یکی از محدوده جغرافیایی تعریف شده است

EXP (مثال): FENCE ,ON,1,N22.541183,E113.916,N22.557743,E113.892334,IN#

اگر پاسخ ok دریافت شود، در این حالت به طور موفقیت آمیز تنظیم محدوده جغرافیایی انجام شده است.

• دستور خروج از محدوده جغرافیایی

می بایست با توجه به طول و عرض جغرافیایی راست و طول و عرض جغرافیایی چپ که قطر یک مربع می باشد ، یک مربع جهت تعیین موقعیت جغرافیایی تعریف کرد که اگر دستگاه از محدوده تعیین شده خارج شود، پیغام آلارم به شماره SOS ها ارسال می شود.

از هر شماره ای می توان دستور

FENCE,ON,1,the latitude of upper left corner, the longitude of upper left corner,the latitude of lower right corner,the longitude of lower right corner,out#

به دستگاه ارسال شود. به طور مثال در زیر یکی از محدوده جغرافیایی تعریف شده است

EXP (مثال): FENCE ,ON,1,N22.541183,E113.916,N22.557743,E113.892334,out#

اگر پاسخ ok دریافت شود ، در این حالت تنظیمات به طور موفقیت آمیز انجام شده است.

2- جهت غیر فعال کردن Geo fence یک پیامک دستوری به دستگاه به شکل زیر از یک شماره SOS ارسال می شود.

FENCE,OFF#

3- برای چک کردن وضعیت Geo fence یک پیامک تحت عنوان زیر از شماره SOS به دستگاه ارسال می شود.

SEEFENCE#

با این دستور وضعیت ON یا OFF بودن Geo fence مشخص می شود.

اگر Go fence ، OFF باشد در پاسخ به پیامک عبارت Swich:off ارسال می شود و اگر GO fence، ON باشد در پاسخ به پیامک ارسالی به طور مثال عبارت زیر مشاهده می شود.

Swich:on;state:IN&OUT;lat:N22.597000;Lon:E113.890000,Radius:100M,fance type:circle

 چک کردن پارامترها:

به دستگاه یک SMS   جهت چک کردن پارامترهای دستگاه طبق دستور زیر ارسال می گردد:

PARAM#

در پاسخ پارامترهای زیر نمایش داده می شود.

IMEI  number   :   شماره مشخصه دستگاه مورد نظر که فقط مختص همان دستگاه است

Timer:2,20,30: مدت زمان انتقال اطلاعات در حالت های مختلف

SOS numbers  :  شماره های تعریف شده برای دستگاه

 Sensorset:10,3,5,1,,,; : تنظیم سنسور دستگاه

Defense time and time zone :منطقه زمانی وزمان شروع به کار دستگاه

 1. IMEI  number شماره مشخصه دستگاه مورد نظر که فقط مختص همان دستگاه است.
 2. GPRS upload interval فواصل ارسال موقعیت مکانی به ماهواره.
 3. Time interval that GPS is activated when ACC is Off  فاصله زمانیکه GPS فعال است و ACC  خاموش است.
 4. SOS numbers شماره های تعریف شده برای دستگاه.
 5. Center numberشماره مرکزی تعریف شده برای دستگاه.
 6. Sensor alarm intervalفاصله زمانی برای پیغام آلارم دستگاه.
 7. Defense time and time zone منطقه زمانی وزمان  شروع به کار دستگاه.
تنظیم کردن فواصل  upload داده های GPS

به دو روش می توان داده های GPS را set کرد.

1- با استفاده از فواصل زمانی : به طور پیش فرض  دستگاه هر 20 ثانیه یکبار موقعیت خود را ارسال می کند. می توان این مقادیر را به طور دلخواه set کرد که برای اینکار از دستور زیر استفاده می شود

TIMER,T1,T2#(5≤T≤18000 seconds)

مثال :

 TMER,20,30#

 زمانیکه ACC=ON  باشد دستگاه GPS هر 20 ثانیه یکبار موقعیت خود را ارسال می کند.

و اگر ACC=OFF باشد دستگاه GPS هر 30 ثانیه یکبار این کار را انجام می دهد.

نکته) این پارامتر ها در تنظیم زمان دستگاه موثر می باشد.

2- با استفاده از فاصله مکانی:  با استفاده از دستور

DISTANCE,D# (100≤D≤10000 meters)

در هر زمان که دستگاه GPS  به  فاصله مکانی  تعریف شده، رسید موقعیت خود را ارسال کند.

مثال:

DISTANCE,100#

در مثال بالا دستگاه هر 100 متر موقعیت خود را ارسال می کند.

تذکر: اگر فواصل upload کوتاه باشد می توان میزان upload در GPRS را به آرامی اضافه کرد. لطفا مناسب ترین فواصل آپلود روی دستگاه set شود.

3- upload در گوشه ها

دستگاه (وسیله نقلیه ) زمانیکه به زاویه چرخش از پیش تعیین شده می رسد اطلاعات موقعیت مکانی را ارسال می کند.

نکته : زمانیکه سرعت پایین باشد نمی تواند اطلاعات موقعیت مکانی را ارسال کند.

دستور مورد استفاده جهت UP load corners  در زیر آمده است.

ANGELREP,OFF#

جهت خاموش کردن:
 •  فاصله زمانی که دستگاه به حالت تدافعی می رود

زمانیکه خودرو خاموش میشود دستگاه به صورت خودکار بعد از گذشت 3 دقیقه از خاموش شدن خودرو در حالت تدافعی قرار میگیرد بدین معنی که اگر 6 مرتبه دستگاه فرمان vibration دریافت کند و همچنان ACC=Off یا خودرو خاموش باشد بعد از گذشت 30 ثانیه دستگاه به حالت تدافعی میرود و آلارم Vibration برای شماره تلفن های  SOS ارسال میگردد.

DEFENSE,T#(1≤T≤60 minutes)

مثال:

DEFENSE,15#

زمانیکه خودرو خاموش میشود دستگاه به صورت خودکار بعد از گذشت 15 دقیقه از خاموش شدن خودرو در حالت تدافعی قرار میگیرد

 •  Reboot  کردن دستگاه:

بعد از رسیدن دستور Reset به دستگاه ، بعد از 20 ثانیه دستگاه Reboot خواهد شد  که دستور آن به در زیر آمده است.

Reset#

دیگر محصولات گروه مهندسی همگام…